Moje oblíbené pořekadlo praví, že "nejlepší čaj už došel" - "dojde první". Je to vidět na degustacích, ale i v domácích zásobách nebo na jídelním rautu. To nejlepší zmizí první.
neděle 20. září 2020
Sencha Asanoka
Moje oblíbené pořekadlo praví, že "nejlepší čaj už došel" - "dojde první". Je to vidět na degustacích, ale i v domácích zásobách nebo na jídelním rautu. To nejlepší zmizí první.
pátek 18. září 2020
Vernisáž - Brána Taa
úterý 15. září 2020
Thes du Japon
Už několik sezon si dělám zásobu sencha u thes du japon. Letos jsem opět naprosto spokojen a to po všech stránkách. Pokud nemáte s tímto prodejcem zatím žádné zkušenosti, vřele doporučuji jej vyzkoušet a udělat si názor vlastní. Při poslední ochutnávce, kterou jsem dělal mě napadla celá řada odlišností čajů z TduJ. Rozhodl jsem se, že se pokusím sdílet několik bodů z onoho výčtu.
I
I levnější čaje mají osobitý charakter. U každého modelu je cítit ráz původu a daného kultivaru. Ochutnávání je pokaždé příjemným zážitkem, který má vlastní projev v ústech, rozmanitou a opravdu bohatou paletu chutí a aroma. Pokud má někdo dojem, že sencha chutná "vždy stejně" tak je tu jistě ještě prostor pro případné přehodnocení.
II
U japonského čaje známe od více napařovaných čajů i barvu připomínající brčálovitě zelenou, která evokuje usucha matcha. Onen hutný a kalný nálev s sebou nese neomylně i vydatnou chuť.Čaje z TduJ mají však nálev většinou lehčí barvy a nezakalený. Nálevu, ale neschází pronikavá chuť, plné tělo ani hloubka. S jemnou delikátní barvou se naopak nese lehkost a svěžest, která mě na japonském čaji tolik baví.
III
O tom jakou teplototou zalévat japonský listový čaj panuje mezi pijáky v celku shoda. Většinou se uvádí 70°C. Snad každý si ověřil, že s příliš horká voda vede k potlačení umami a naprosto dominující hořkosti. Když zkusíte sencha z TduJ zalít opravdou a horkou a dokonce i vroucí vodou bude stále chutnat dobře.
IV
Většina futsumushi sencha (stanardně napařovaných cca 30 s.) vydrží tři nálevy. Sencha z TdJ jich zvládne alespoň 5 a je to rozhodně vítaná kvalita.
V
Poslední postřeh, který zmíním je pro mě opravdu důležitým a tím je fakt, že mi je po nich jednoduše dobře. Často se setkávám s tím, že je japonský čaj agresivní na žaludek. To se mi ale už nějaký čas nestává. Sencha umí být opravdu hladivá a hřejivá.
Posledním bodem ukončím dnešní pění chvály. Na selekci thes du japon je znát, že za nimi stojí naprostá vášeň a denní zájem o sencha pana majitele. A snad jenom takové nadšení pro věc může uspokojit opravdu náročného pijáka.
úterý 8. září 2020
Sencha Okumidori
čtvrtek 3. září 2020
Trois Terroir du Sencha
Rád bych Vás pozval na malou neformální ochutnávku tří čajů sencha. Jedna se o čaje ze tří velmi chakteristických oblastí a to jsou: Kagoshima, Shizuoka a Uji. Kromě odlišného charakteru tří oblastí čaje reprezentují i hezky tři odlišné kultivary.
Čaje si připravíme postupně, obyvklým způsobem v japonském nádobí na neméně stylovém místě. Ochutnávka se totiž uskuteční v japonském altánu v trojické botanické zahradě v Praze, za příspěvek na čaje dobrovolným, v sobotu 5. září od 14:00
Na degustačním menu máme:
Shizuoka - Hon yama - Yamakai
Uji - Wazuka - Goko
Kagoshima - Iriki - Asanoka
Jelikož je kapacita konévky i altánu omezená prosím o rezervaci místa předem na mistr.vojtech@gmail.com děkuji.