pondělí 7. prosince 2020

Kaligrafický svitek jako dárek


 Netušil jsem, že se kdy budu podílet na vánočním šílenství, ale dnes přišel ten čas. Rád bych Vás pozval na poslední týden mé výstavy kaligrafií v čajovém studiu meetea. Tentokrát, ale ze vší skromnosti nezatajím, že jde o výstavu prodejní....





Je to hezký soubor svitků, které jsem maloval opravdu ze srdce. Až na dvě výjimky, jde o ztvárnění první kapitoly Tao te Jing. S cenou jsem se snažil být co možná uměřený a za 1200 korun může být váš. Pokud byste rádi dělali radost originální kaligrafií, je tu cesta!











Foto: Tomáš Rajnoch



neděle 20. září 2020

Sencha Asanoka






Moje oblíbené pořekadlo praví, že "nejlepší čaj už došel" - "dojde první". Je to vidět na degustacích, ale i v domácích zásobách nebo na jídelním rautu. To nejlepší zmizí první.
       Nejsem typ pijáka, který si schraňuje nejlepší čaje na speciální příležitosti a podobně. Nekonečné záplavy pytlíčků s trochou lístku na dně, jsem vyměnil za radost, že piju to, co mi dělá radost teď a tady.





      Byl jsem poměrně překvapený, že prvním čajem, který mi z jarní zásoby došel byla právě Asanoka. Proč tedy právě ona?
      







      Kultivar samotný vznikl křížením Yabukita a čínského kultivaru. Výsledek, je famózní kombinace sladkosti, umami a tropického ovoce.
        Jen co se dostane doušek do úst, tak vyvolává úsměv. Je to kouzlo v prvním momentu setkání. Není to ale  okouzlení chvilkové, ale celková ušlechtilost spojující plné telo, umami ve velmi elegantním pojetí mě opravdu pohltila. Jako třešničkou na dortu je dráždivá stopa připomínající santal, která dodává celkovému projevu podamanivost.









děkuji


pátek 18. září 2020

Vernisáž - Brána Taa



Milí čtenáři,


rád bych vás pozval na setkání s čajem a kaligrafií. Připravil jsem mou první kaligrafickou výstavu a budu rád, když dorazíte na šálek čaje ku příležitosti jejího uvedení na světlo boží.






Text výstavy:


Brána Taa


Tao te Ťing je spisem, kterým se zabývám už roky a nikdy mě nepřestal překvapovat. Zalíbení v kánonu taoistické praxe jsem spojil s malováním a dlouho jsem si přepisoval text jako kaligrafické cvičení, zábavu a meditaci. Nespočetněkrát jsem napsal kapitolu první, většinou velmi drobným a krasopisným písmem.


Tento soubor svitků,  jsem vytvořil asi před rokem v průběhu jednoho týdne. Jak je na první pohled jasné, od drobných a čitelných znaků jsem šel k vlastní interpretaci znaků. Svitky zosobňují mé vlastní pochopení písma a taa samotného. 


Brána je posledním znakem, kterým končí první kapitola. Její symbolické postavení na samotný konec mi padlo pod ruku při hledání názvu této výstavy. Vstupte tedy onou pomyslnou branou do světa Taa.


Děkuji




Vernisáž proběhne ve studiu meetea na adrese Školská 32 v úterý 22.9 od šesti hodin.



úterý 15. září 2020

Thes du Japon




        Už několik sezon si dělám zásobu sencha u thes du japon. Letos jsem opět naprosto spokojen a to po všech stránkách. Pokud nemáte s tímto prodejcem zatím žádné zkušenosti, vřele doporučuji jej vyzkoušet a udělat si názor vlastní. Při poslední ochutnávce, kterou jsem dělal mě napadla celá řada odlišností čajů z TduJ. Rozhodl jsem se, že se pokusím sdílet několik bodů z onoho výčtu.


I

I levnější čaje mají osobitý charakter. U každého modelu je cítit ráz původu a daného kultivaru. Ochutnávání je pokaždé příjemným zážitkem, který má vlastní projev v ústech, rozmanitou a opravdu bohatou paletu chutí a aroma. Pokud má někdo dojem, že sencha chutná "vždy stejně" tak je tu jistě ještě prostor pro případné přehodnocení.

II

U japonského čaje známe od více napařovaných čajů i barvu připomínající brčálovitě zelenou, která evokuje usucha matcha. Onen hutný a kalný nálev s sebou nese neomylně i vydatnou chuť.
             Čaje z TduJ mají však nálev většinou lehčí barvy a nezakalený.  Nálevu, ale neschází pronikavá chuť, plné tělo ani hloubka. S jemnou delikátní barvou se naopak nese lehkost a svěžest, která mě na japonském čaji tolik baví.

III

O tom jakou teplototou zalévat japonský listový čaj panuje mezi pijáky v celku shoda. Většinou se uvádí 70°C. Snad každý si ověřil, že s příliš horká voda vede k potlačení umami a naprosto dominující hořkosti. Když zkusíte sencha z TduJ zalít opravdou a horkou a dokonce i vroucí vodou bude stále chutnat dobře. 

IV

Většina futsumushi sencha (stanardně napařovaných cca 30 s.)  vydrží tři nálevy. Sencha z TdJ jich zvládne alespoň 5 a je to rozhodně vítaná kvalita.

V

Poslední postřeh, který zmíním je pro mě opravdu důležitým a tím je fakt, že mi je po nich jednoduše dobře. Často se setkávám s tím, že je japonský čaj agresivní na žaludek. To se mi ale už nějaký čas nestává. Sencha umí být opravdu hladivá a hřejivá.

Posledním bodem ukončím dnešní pění chvály. Na selekci thes du japon je znát, že za nimi stojí naprostá vášeň a denní zájem o sencha pana majitele. A snad jenom takové nadšení pro věc může uspokojit opravdu náročného pijáka.





úterý 8. září 2020

Sencha Okumidori












Přichází podzim a tak se snažím trávit co nejvíc času venku. Příroda se pomalu připravuje na zimu a já si ještě chci úžít sencha, než bude vládnout chlad a tmavší čaje. Vybral jsem si statný kmen zříceného stromu nad potokem, který je vybavený i hezkým "stolečkem".

Okumidori je v Japonsku oblíbený kultivar, který má poměrně vydatnou chuť, která je hezky kulatá s příjemným umami. Ač je kultivarem, který se používá k výrobě matcha a gyokuro tato sencha je spíše tenčí. Má ale hezkou hebkost v chuti a těžší tón umami.








čtvrtek 3. září 2020

Trois Terroir du Sencha

             



  Rád bych Vás pozval na malou neformální ochutnávku tří čajů sencha. Jedna se o čaje ze tří velmi chakteristických oblastí a to jsou: Kagoshima, Shizuoka a Uji. Kromě odlišného charakteru tří oblastí čaje reprezentují i hezky tři odlišné kultivary. 

       Čaje si připravíme postupně, obyvklým způsobem v japonském nádobí na neméně stylovém místě. Ochutnávka se totiž uskuteční v japonském altánu v trojické botanické zahradě v Praze, za příspěvek na čaje dobrovolným, v sobotu 5. září od 14:00


Na degustačním menu máme:

  

 Shizuoka - Hon yama - Yamakai

Uji - Wazuka - Goko

Kagoshima - Iriki - Asanoka


Jelikož je kapacita konévky i altánu omezená prosím o rezervaci místa předem na mistr.vojtech@gmail.com děkuji.

středa 2. září 2020

Sencha Yumesuruga Tenryu - aneb drobnější nuance



    V nedávné recenzi jsem psal o prvotřídní sencha z totožného kultivaru a místa jako ochutnávám dnes. Nevím jestli se mi někdy podaří zjistit pozadí a odpovědi, ale zkusím se s vámi podělit alespoň o mé dojmy.
             
       Při degustacích se vedle sebe často kladou čaje tvořící průřez různými oblastmi, sklizněmi, kultivary a podobně. Na takovém srovnání se dají krásně ilustrovat ty nejvýraznější rozdíly a charakteristiky. Osobně jsem si oblíbil i srovnání čajů naopak co nejpodobnějších. Je potřeba více soustředění a vyžaduje více vnímavosti na drobnější nuance. Je to podlě mě hezký způsob jak se v ochutnávání posunout dále.





Jeden z rozdílů je patrný ještě před otevřením balíčku, je totiž levnější. Mám tedy před sebou zřejmě dvě třídy čaje. Po otevření nacházím list takřka zaměnitelný co se týče vzhledu a ve vůni je rozdíl sotva rozeznatelný. Dokonce i po vylouhování vypadá list zaměnitelně, ale jeho vůně už naštěstí stejná není.

Jasně patrný rozdíl je ten, že charakter chuti je výrazně méně aromatický. Květový a po vanilce krémový charakter předešlé yumesurugy je v této verzi nahrazen spíše vegetálním tónem. Nasládlé lehčí umami předešlého čaje je v této verzi s tóny spíše připomínájícím chřest a sladké brambory.  Velmi komplexní projev v ůstech má i tento model, ale schází mu energie a elegance.





       Nejsem schopen si odpvědět na otázku, jestli je daný rozdíl dnem sklizně, stejného producenta, nebo jde o čaj zřejmě zpracovaný ve stejné továrně ze dvou rozdílných zahrad a další nespočet možných variant. Jsem si ale jistý, že pro mě osobně je srovnání dvou téměř stejných čajů velmi cennou zkušeností.









Polyká mraky
a vydechuje květy
hora Jošino

Yosa Buson