čtvrtek 9. února 2017

Tuší na čaj


Byla to spíše náhoda, že přišlo k tomuto tušovému počinu. Občas si popíšu sáčky s čajem originálním názvem a posléze sám nevím, co je uvnitř, ale vypadá to "stylově". Toho se chytila čajovna Dharmasala, pro kterou jsem vytvořil již druhou várku čajových pytlíků. Tentokráte jsou trochu obrázkovější, ale pokud si koupíte třeba Anji Bai Cha nebo Long Jing, tak jej dostanete do speciálního sáčku.



Tao, které lze postihnout slovy,
není věčné a neměnné tao;
jméno, které lze pojmenovat,
není věčné a neměnné jméno.


Lao C: Tao Te Ťing,překlad: Berta Krebsová, 3. vydání, 2003, Praha: DharmaGaia 

pátek 3. února 2017

Příspěvek č. 100

První narozeniny blogu jsou ty tam, ale ku příležitosti stého příspěvku na blogu si dovolím malé zastavení. Předně děkuji všem čtenářům za přízeň. Za poslední měsíc blog měl blog přes osm tisíc zhlédnutí, což s přihlédnutím k faktu, že je pouze v češtině, není špatná bilance.
     
          Byl jsem samotný opravdu zvědavý, které příspěvky jsou za celou historii nejúspěšnější. Na prvních třech pozicích se sice neumístil ani jeden z mých favoritů, ale i ti měli v žebříčku úspěch. Níže najdete tři nejnavštěvovanější příspěvky i moje nejmilejší.

Budu jedině rád, když se v komentářích jakkoli vyjádříte. Uvítám jakékoli připomínky, kritiku a vaše návrhy či přání.



TOP 3 
nejnavštěvovanější příspěvky blogu:

 1




2




3


Cui Feng - Dong Pian


Moji osobní favoriti:
















Přeji příjemnou zábavu!


sobota 28. ledna 2017

Čínský nový rok - 春节

Moje novoroční kaligrafické snažení:
囍 - dvojí štěstí
愛 - láska

Oslavy nového roku podle gregoriánského kalendáře s půlnocí posledního prosincového dne vypukly a o několik hodin později skončily. V Číně je až dvacátý osmý leden tím zlomovým. Končí rok opice a přichází ohnivý kohout. Je čas drobných dárků pro nejbližší, tradičních pochoutek, domácího úklidu a výzdoby a taktéž vzpomínce na zesnulé.

Je také příležitostí pro zopakování/dohnání novoročního čajového setkání.

V Číně je nový rok jako každý velký svátek důvodem k důkladným oslavám. Ulice jsou plné lidí, kteří cestují i velké dálky za svými bližními. Netrvá však pouze jeden den, ale je začátkem patnáct dní trvajících oslav, které ukončí až lampionový průvod. Malují se novoroční přání na křiklavě rudý podklad a je samozřejmě čas na tradiční ohňostroj.

Rudá barva a ohňostroj jsou v čínské kultuře pevně zakořeněny, ale tento rok jsem se dočetl proč právě na nový rok. Legenda vypráví příběh o děsivé příšeře Tianovi, který byl zahnán rudou barvou a ohlušujícím ohňostrojem. Tato symbolika odhánění zlých duchů přetrvala do dnes.

Přeji vám šťastný rok kohouta, 
který by měl přinést ovoce každému kdo si jej opravdu zaslouží.



neděle 8. ledna 2017

Matcha Saiun




Matcha Saiun je původem z Kyota z Uji a pochází z dílny Marukyu Koyamaen.


Ač je označená jako koiča - hustý čaj, tak ji většinou šlehám ve stylu usuča - řídký čaj.


Moje stará metlička.


A nový chawan inspirovaný keramikou ki seto od Martina Hanuše.


Prosím.





Foto: Lucía Hummusmandarinková