sobota 28. ledna 2017

Čínský nový rok - 春节

Moje novoroční kaligrafické snažení:
囍 - dvojí štěstí
愛 - láska

Oslavy nového roku podle gregoriánského kalendáře s půlnocí posledního prosincového dne vypukly a o několik hodin později skončily. V Číně je až dvacátý osmý leden tím zlomovým. Končí rok opice a přichází ohnivý kohout. Je čas drobných dárků pro nejbližší, tradičních pochoutek, domácího úklidu a výzdoby a taktéž vzpomínce na zesnulé.

Je také příležitostí pro zopakování/dohnání novoročního čajového setkání.

V Číně je nový rok jako každý velký svátek důvodem k důkladným oslavám. Ulice jsou plné lidí, kteří cestují i velké dálky za svými bližními. Netrvá však pouze jeden den, ale je začátkem patnáct dní trvajících oslav, které ukončí až lampionový průvod. Malují se novoroční přání na křiklavě rudý podklad a je samozřejmě čas na tradiční ohňostroj.

Rudá barva a ohňostroj jsou v čínské kultuře pevně zakořeněny, ale tento rok jsem se dočetl proč právě na nový rok. Legenda vypráví příběh o děsivé příšeře Tianovi, který byl zahnán rudou barvou a ohlušujícím ohňostrojem. Tato symbolika odhánění zlých duchů přetrvala do dnes.

Přeji vám šťastný rok kohouta, 
který by měl přinést ovoce každému kdo si jej opravdu zaslouží.4 komentáře:

  1. Viděl jsem dost pokusů našinců o kaligrafii. Většinou to byla docela tragédie. Ale tyhle se ti fakt povedly. Hezký, díky.

    OdpovědětVymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  3. Děkuji pánové, přeci jen to už nějaký čas pokouším.

    OdpovědětVymazat